Jak założyć klub dziecięcy w 2022 ?

JAK ZAŁOŻYĆ KLUB DZIECIĘCY?

JAK ZAŁOŻYĆ KLUB DZIECIĘCY W 2023R.?

Masz dużo pytań, wątpliwości, szukasz informacji z wiarygodnego źródła. Mam dobrą wiadomość, zatrzymaj się w tym miejscu. Przeszukałam fora, popytałam i zebrałam najczęściej pojawiające się pytania. Przeczytaj: jak założyć klub dziecięcy w 2023 ?

Klub dziecięcy - co to jest?

Klub dziecięcy jest formą opieki nad dzieckiem od 1 do lat 3 (do końca roku szkolnego) . W przypadkach szczególnych mogą przebywać również dzieci starsze, ale z ograniczeniem do 4 lat (do końca roku szkolnego). Opieka może być sprawowana do 10 godzin dziennie (w szczególnych przypadkach można ta opiekę wydłużyć). O tym w jakich godzinach będzie otwarty klub dziecięcy decyduje osoba kierująca. Klub dziecięcy ma na celu w głównej mierze zapewnienie opieki nad dzieckiem kiedy rodzice są np. w pracy. Warunki idealnie – aby “przypominały te domowe”. Dziecko powinno mieć zapewnioną należytą opiekę, włączając w to zajęcia edukacyjne dostosowane do wieku. Warunki i kryteria przyjmowania dzieci określa statut klubu dziecięcego, który opisał podmiot (np. właściciel, dyrektor) tworzący klub. Statut musi być napisany biorąc pod uwagę ustawę z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Czyli mówiąc prościej, to dyrektor decyduje kogo przyjmuje. Może się tak zdarzyć, że w danym miejscu będą przyjmowane tylko dzieci w wieku 1 roku i to nadal będzie zgodne z prawem. Co ciekawe, jeśli konkretne dziecko ma zgłoszoną nieobecność, to przy akceptacji jego rodziców, na czas nieobecności klub może przyjąć inne dziecko.

Chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj KLIK.

Czym się różni klub dziecięcy od żłobka?

Klubiki dziecięco z założenia są bardziej kameralne. Zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 z dniem 1 stycznia 2018 r, kluby dziecięce mogą mieć max. 30 miejsc.

Definicja żłobka KLIK.

Jak założyć klub dziecięcy w 2023 ?

Pierwszy krok to założenie działalności gospodarczej.

Przeczytaj jak założyć działalność gospodarczą w Polsce w 2022: KLIK (“Jak założyć działalność gospodarczą w Polsce w 2022 roku?”) .

Zobacz jak wygląda rejestr klubów dziecięcych i żłobków: KLIK 

Ile kosztuje założenie klubu dziecięcego W 2023 ?

Założenie działalności gospodarczej w Polsce nie podlega opłacie. Aczkolwiek wpis do rejestru klubów dziecięcych i żłobków to koszt od ok 100- 600 zł. Podaje widełki bo kwota jest ustalana regionalnie, ustala ją rada gminy lub miasta. Inne koszty to te związane z lokalem, personelem wyposażeniem i ewentualnym marketingiem. Koszty lokalowe i kadrowe (powiedzmy) każdy ponieść musi. Wydatki związane z wyposażeniem i marketingiem są kwestią Twojej decyzji ile chcesz/ możesz przeznaczyć. Czy wystarczy Ci niezbędne minimum? Czy chcesz wyposażyć salę o atrakcyjne zabawki czy też sprzęt (który poniekąd będzie wizytówką Twojego miejsca)? Wszystko zależy od Ciebie i Twoich możliwości budżetowych.

Jakie wymagania trzeba spełniać, żeby założyć klub dziecięcy? Co trzeba zrobić żeby otworzyć klub dziecięcy?

WYŻYWIENIE:

Od 1 stycznia 2018 r. klub dziecięcy ma obowiązek zapewnić wyżywienie dzieciom. Jadłospis musi być zgodny z obowiązującymi zaleceniami żywieniowymi (dokładnie opisany przez Instytut Żywności i Żywienia im. prof. dra med. Aleksandra Szczygła w Warszawie).

WYMAGANIA LOKALOWE I SANITARNE

Przeczytaj o wymaganiach lokalowych i sanitarnych obowiązującymi od 1 stycznia 2022 r. do: 31 marca 2022 r. KLIK 

ODPOWIEDNIA KADRA:

Osoby pracujące w klubie malucha muszą posiadać odpowiednie uprawnienia. (więcej przeczytasz w następnym pytaniu)

Kto może pracować w klubie dziecięcym?

Osoby które mogą pracować w klubie dziecięcym?

  • posiadają wykształcenie pedagogiczne lub psychologiczne

  • pielęgniarki, położne

  • mają udokumentowane doświadczenie pracy z dziećmi
  • posiadają kurs opiekuna w żłobku

W klubie mogą pomagać również przeszkoleni wolontariusze. Warunkiem koniecznym jest niekaralność. Osoby pracujące muszą dać rękojmię należytego sprawowania opieki nad dzieckiem.

Ile dzieci może być w klubie dziecięcym?

Zgodnie z tym, co pisałam pod drugim pytaniem maksymalnie 30.

Kto może otworzyć klub dziecięcy w 2023 ?

Mówiąc w skrócie- KAŻDY. Osoba zakładająca klub dziecięcy, nie musi mieć wykształcenia pedagogicznego. Ale tu podkreślam, że mówimy o właścicielu czy też osobie kierującej placówka.

Kto może być dyrektorem w klubie dziecięcym?

Powtarzam się, ale tutaj odpowiedź to również- KAŻDY. Ale z rozgraniczeniem, że dyrektor to nie osoba sprawująca opiekę nad dziećmi.

Klub dziecięcy czy się opłaca?

Czy da się zarobić na prowadzeniu klubu dziecięcego? Myślę, że tak, ALE to też zależy.

  1. Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czy w twojej okolicy, miejscu w którym planujesz swój biznes jest zapotrzebowanie na tego typu miejsca. Czy w twoim mieście/wsi jest żłobek publiczny? Czy jest w nim dużo wolnych miejsc, a może jest za mało na liczbę chętnych? Przywołuje tu przykład żłobka bo te są dofinansowane, a jeśli rodzic ma alternatywę, większość wymierzę opcją korzystniejszą finansowo.                      
  2. Rozejrzyj się wokół, ile w twoim miejscu jest firm funkcjonujących na zasadach klubów malucha. Czy dobrze prosperują, czy mają dużo chętnych? To nie może być oczywiście punkt decydujący, bo na to czy dana firma “sobie radzi” czy też nie składa się wiele elementów.                     
  3. Znajdź coś co będzie Twoje miejsce odróżniało od innych. Zaproponuj nowe rozwiązania, pomysły które sprawią, że rodzice będą chcieli zostawić dzieci właśnie u Ciebie. Zrób “badanie rynku”, otwórz się na popularne idee związane z opieką i wychowaniem dzieci. Bądź świadomy nurtów i przekonań jakie rodzice wyznają. Może zaproponuj dużą aktywność na zewnątrz, albo stwórz miejsce zgodne z konkretną pedagogiką. Ale zrób to uczciwie, a nie tylko dla potrzeb marketingowym. Jeśli Twoje miejsce, to te zgodne z pedagogiką Montessori, to zrób tak, żeby rzeczywiście tak było.

JAK ZAŁOŻYĆ KLUB DZIECIĘCY?
WSKAZÓWKA BIZNESOWA

Powiem to, co zazwyczaj mówię przedsiębiorcom którzy zakładają nową działalność. Skup się na aspektach na których masz wpływ.

  1. Chcesz działać bezpiecznie i legalnie? Zrób wszystko to co konieczne. Wszystkie sprawy formalne i wymagania “dopnij na ostatni guzik”.                  
  2. Chcesz mieć klientów (tutaj rodziców zainteresowanych Twoimi usługami)? Otwórz miejsce konkurencyjne i unikalne. Zatrudnij kadrę, która będzie przyciągać, stwórz przestrzeń przyjazną, bądź uważny na potrzeby rynku.

 Jeśli masz jakieś pytania, wątpliwości, napisz do mnie. Skorzystaj z konsultacji.

NASZE PRODUKTY