7 powodów, dla których warto mieć dobrą umowę z kursantem

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

7 powodów, dla których warto mieć dobrą umowę z kursantem

Prowadzenie biznesu w dzisiejszych czasach nie jest łatwe, a prowadzenie biznesu edukacyjnego bywa jeszcze trudniejsze, m.in. z uwagi na to, że wymagana jest nieustanna współpraca z ludźmi – uczestnikami zajęć, klientami lub lektorami, jeśli ich zatrudniasz. Często dbałość o wszystkie kwestie, które powinniśmy kontrolować, stają się wyzwaniami angażującymi nasze zasoby – czasowe, finansowe, organizacyjne. Jednym z ważniejszych zagadnień, ale też dylematów, przed którymi stajesz, jest umowa z kursantem. Poniżej 7 powodów, dla których warto, aby była ona dobrze skonstruowana.

PAKIETY DOKUMENTÓW

UMOWY Z KURSANTAMI & UMOWA Z NAUCZYCIELAMI

1. Wiarygodność

Umowa z kursantem pozwoli na zbudowanie wiarygodnego wizerunku Twojej firmy. Dzięki dobrze przygotowanym treściom nie będziesz postrzegany jako „firma-krzak”, tylko jako legalna działalność, która w trosce o relacje oparte na wzajemnym zaufaniu i szacunku, zawiera umowy.  Dodatkowo, jeśli składamy swój podpis pod jakimś dokumentem, często czujemy się bardziej zobowiązani do tego, by przestrzegać zawartych w nim postanowień, więc dobra umowa powinna działać na kursantów motywująco i mobilizująco.

2. Pewność

Czy zdarzyły Ci się sytuacje, w których materiał był przygotowany do zajęć, termin ustalony, a na 5 min przed rozpoczęciem otrzymujesz informację, że klient odwołuje lekcje? W przypadku braku umowy lub  regulaminu, nie ma w praktyce podstawy do tego, by żądać zwrotu za niezrealizowane zajęcia. Często nauczycielom zdarza się najpierw prowadzić zajęcia, a dopiero na koniec miesiąca klient płaci za zajęcia – czy spotkałeś się z tym, że klient jednak nie zapłacił, a Ty nie miałeś żadnych jego danych, oprócz np. adresu mailowego, który nagle przestał być aktywny? Odpuściłeś, mimo że swoją pracę wykonałeś, dlatego że nie wiedziałeś, jak można dochodzić swoich roszczeń. Właśnie dlatego możesz przeanalizować przynajmniej podstawowe kwestie tutaj: https://edulegal.pl/jak-przygotowac-umowe-dla-szkoly-jezykowej/

3. Bezpieczeństwo

Jak wiadomo, branża edukacyjna jest bardzo dynamiczna, a liczba lektorów cały czas się zwiększa. Stąd właśnie warto zadbać o to, by prowadzić działalność bezpiecznie i wyróżnić się czymś spośród konkurencji – takie bezpieczeństwo powinno stanowić podstawę zarówno dla Ciebie, jako lektora lub właściciela szkoły zatrudniającego pracowników, ale również dla klientów. Jeśli prowadzisz swoją działalność, warto aby dokumenty, które trafiają do kursanta były profesjonalnie przygotowane – korzystając z „gotowców” dostępnych w Internecie, nie możesz zweryfikować ani ich poprawności, ani nawet aktualności. Dlatego warto, aby dokumenty takie jak umowy lub regulamin zajęć były dostosowane do Ciebie i Twoich potrzeb. Z kolei zatrudniając lektorów, pomocna może okazać się np. klauzula o zakazie konkurencji, która ochroni Cię przed utratą klientów. A gdybyś chciał przeczytać o tym, czy warto zatrudniać lektorów na umowie o pracę, pomocny może być ten artykuł: https://edulegal.pl/czy-warto-zatrudniac-pracownikow-w-szkole-jezykowej-na-umowe-o-prace/  Z punktu widzenia klienta, umowa może spowodować wzrost zaufania i postrzeganie działalności jako profesjonalnej, która nie zniknie w ciągu kolejnych kilku miesięcy bez zapewnienia żadnej ciągłości procesu nauki czy możliwości odzyskania środków finansowych.

4. Oszczędność

Zastanawiasz się, jak to możliwe, że wydając pieniądze na pakiet dokumentów dla Twojej szkoły, można mówić o oszczędności? Otóż, odpowiedź nie jest tak skomplikowana jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Cenimy sobie czas, prawda? A właśnie ten czas możesz oszczędzić, jeśli zamówisz pakiety, które będą dostosowane do Ciebie – skupisz się na uzupełnieniu wyłącznie podstawowych informacji, dlatego że większość treści będzie już uzupełniona. Brzmi zachęcająco? Ponadto, nawet jeśli zdarzyłyby się dodatkowe pytania, czy wątpliwości, można skorzystać ze wsparcia online, dzięki któremu otrzymasz wyczerpujące odpowiedzi. I co najważniejsze, gdy dokumenty zostaną przygotowane profesjonalnie, nie będziesz musiał się obawiać o to, że z uwagi na braki odpowiednich zapisów, kursant będzie mógł domagać się zwrotu kwoty za cały kurs, w którym brał udział, zatem spójrz na to też z perspektywy oszczędności finansowej.

5. Kompleksowość

Prawnicy doskonale wiedzą, że akty prawne zmieniają się bardzo często, ale nikt nie jest w stanie śledzić wszystkich zmian… Dlatego jeśli na samą myśl o terminach takich jak: umowa, polityka prywatności, RODO, reagujesz nerwowo – możesz zadbać o to, by wprowadzić wszystko w sposób uporządkowany i kompleksowy. Jeśli klient dostanie w jednym tygodniu współpracy umowę, w drugim przypomnisz sobie, że chciałbyś wrzucić na stronę internetową zdjęcia z lekcji, ale nie masz zgody na udostępnienie wizerunku, a w trzecim dasz mu jeszcze coś innego do podpisania, to będzie dla kursanta sygnał, że działasz chaotycznie, nie planując wcześniej tego, co jest wymagane i czego oczekujesz. I w takiej sytuacji również dobrym pomysłem jest zainwestowanie w pakiet dokumentów, który będzie pasować do Twojego biznesu edukacyjnego. 

PAKIETY DOKUMENTÓW

UMOWY Z KURSANTAMI & UMOWA Z NAUCZYCIELAMI

6. Spokój

To bardzo przyjemne i komfortowe uczucie, szczególnie jeśli wiesz, że jest choć jeden obszar, którym nie musisz się wciąż przejmować i poszukiwać non stop nowych informacji, które należałoby uwzględnić w Twoich dokumentach. Jeśli posiadasz dobrą umowę, wtedy możesz skupić się na tym, na czym znasz się doskonale – na prowadzeniu biznesu edukacyjnego, a inne kwestie powierzasz komuś, kto się w tym specjalizuje, jednak nadal masz poczucie kontroli nad tym, co dzieje się w Twojej firmie, bo aktywnie uczestniczyłeś w tworzeniu tych dokumentów, aby jak lepiej dostosować je do swoich potrzeb i oczekiwań.

7. Elastyczność

W ciągu kilku ostatnich lat dostrzegliśmy jak dynamicznie mogą zachodzić różne zjawiska. Szczególnie pandemia pokazała nam, że elastyczność jest kwestią kluczową. I właśnie o taką elastyczność też warto zadbać w dobrej umowie z kursantem – mogą to być chociażby kwestie związane z przejściem na tryb nauki online, z możliwością rozwiązania umowy, czy zmianami terminów zajęć. Dzięki profesjonalnie skonstruowanym dokumentom, będziesz mieć pewność, że wszystkie te kwestie zostały uwzględnione. Gdyby interesował Cię temat, czego należy wystrzegać się w umowach, szerzej został on omówiony tutaj: https://edulegal.pl/umowa-dla-szkoly-jezykowej-5-przykladowych-klauzul-niedozwolonych/

SPRAWDŹ

PAKIETY DOKUMENTÓW

Pamiętaj, że dobra umowa z kursantem chroni nie tylko ucznia, ale przede wszystkim Ciebie i Twój fenomenalny biznes edukacyjny!