5 pytań o współpracę z lektorami

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

5 najczęstszych pytań o współpracę z nauczycielami / lektorami

Przychodzi czasami taki moment, w którym wiesz, że to czego potrzebujesz to WSPARCIA innych nauczycieli, żeby rozwijąć bardziej swój biznes edukacyjny. Jeśli masz pytania o ten obszar współprac – sprawdź 5 najczęściej pojawiających się pytań o współprace z lektorami.

1. Czy zatrudniając lektora obcojęzycznego muszę sporządzać umowę w jego języku?

Nie, nie ma takiego obowiązku. Możesz ją zawrzeć po polsku, ale pomyśl, czy uzyskasz to, na czym Ci zależy. Zakładam, że chcesz, żeby nauczyciel rozumiał treść waszych ustaleń😊, więc wersja w zrozumiałym dla niego języka jednak jest wskazana.  Tłumaczenie nie musi być dokonane przez tłumacza przysięgłego.

2. Czy można wprowadzić zakaz konkurencji w postaci zakazu obsługi Twoich klientów na umowie zlecenie lub w umowie o pracę?

Tak, możesz wprowadzić. Zakaz konkurencji możesz dowolnie skonstruować.

3. Czy za zakaz konkurencji musisz płacić?

To zależy od umowy

Przy umowie o pracę:

a) w trakcie trwania umowy o pracę – nie musisz płacić. b) po zakończeniu współpracy – jeśli chciałbyś ten zakaz przedłużyć – musisz już za niego płacić.

Przy umowie zlecenie/B2B – nie musisz płacić za stosowanie się do zakazu.

Jedyny wyjątek dotyczy sytuacji, gdy po zakończeniu współpracy ZAKAZUJESZ prowadzenia w ogóle działalności edukacyjnej, co uniemożliwiałoby nauczycielowi pracy zgodnej z jego doświadczeniem/ wykształceniem.  Jeśli więc Twój zakaz konkurencji będzie ograniczony tylko do obsługi Twoich klientów, jest w pełni dozwolony i nie musisz za niego płacić. Sądy przyjmują, że taki zakaz jest w pełno zrozumiały, ponieważ to Ty pozyskałeś klienta, poniosłeś koszty jego obsługi/pozyskania.

4. O co w kontekście RODO powinieneś zadbać w umowie z lektorem?

Jeśli Twój nauczyciel zatrudniony jest w oparciu o umowę o pracę lub zlecenie, powinieneś mu udzielić upoważnienia do przetwarzania danych.

Jeśli współpracujesz z nauczycielem na zasadzie B2B powinieneś udostępnić mu umowę powierzenia.

5. Jak przekazać umowę powierzenia lub upoważnienia?

Możesz to być odrębny dokument lub możesz dodać je od razu do umowy głównej. Ja w

Pakietach dokumentów zarówno przy umowie zlecenia, jak i B2B wprowadziłam te postanowienia do samej umowy, dzięki temu nauczyciel podpisuje tylko jeden dokument – umowę, a nie kilka dokumentów.

SPRAWDŹ

PAKIETY DOKUMENTÓW

Pamiętaj, że dobra umowa z nauczycielem pozwoli Ci określić jasne zasady współpracy, wprowadzić zakaz konkurencji i zadbać o poufność i ochronę danych Twoich Klientów.