10 najczęstszych błędów przy wdrażaniu Standardów ochrony dzieci

10 najczęstszych błędów przy wdrażaniu Standardów ochrony dzieci

Nowe przepisy prawne mają obowiązek wdrożyć wszystkie działalności, które prowadzą zajęcia dla małoletnich poniżej 18 roku życia, czyli m.in. szkół: językowych, tańca, pływania, firm edukacyjnych, a także innych działalności związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich.

Jak widzisz obecnie łatwiej byłoby wymienić te podmioty, które nie muszą wprowadzać niż te, które są zobowiązane do ich wdrożenia. Deadline na wprowadzenie już upłynął.

Dzisiaj mam dla Ciebie 10 błędnych przekonań/10 błędów, które są często popełniane przez właścicieli biznesów edukacyjnych. A jeśli będziesz potrzebować szerszego zapoznania się z tematem, przygotowałam bezpłatną, 3-dniową serię maili wraz z 29 minutowym szkoleniem za 0 zł, która pomoże Ci uporządkować ten temat krok po kroku. Konkretnie i przejrzyście. Wystarczy, że klikniesz w ten link: STANDARDY

Błąd nr 1 – Nie muszę wprowadzać Standardów, bo w większości prowadzę zajęcia skierowane do osób dorosłych.

Prawidłowe rozwiązanie: Nie ma znaczenia to, czy Twój podmiot prowadzi zajęcia dla 1 czy 100 małoletnich. Jesteś zobowiązany do wdrożenia Standardów nawet jeśli Twój główny profil działalności to nauczanie osób dorosłych.

Błąd nr 2 – Prowadzę jednoosobową działalność. Nie zatrudniam, więc nie mam obowiązku wdrożenia Standardów.

Prawidłowe rozwiązanie: Jednoosobowe działalności, w tym także te nierejestrowane, są również zobowiązane do wdrożenia Standardów Ochrony Małoletnich. Nie ma znaczenia to, czy zatrudniasz lub współpracujesz, czy nie.

Błąd nr 3 – Zatrudniam pracowników wyłącznie na podstawie umowy zlecenie, więc nie jestem zobowiązany do wprowadzenia Standardów.

Prawidłowe rozwiązanie: Weryfikacja pracowników jest niezależna od formy zatrudnienia / współpracy. Jako właściciel jesteś zobowiązany do weryfikacji osób, które dopuszczasz do działalności na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie, umowy B2B i każdej innej formy, czyli również umowy stażowej czy wolontariatu.

Błąd nr 4 – Nie mam lokalu. Działam wyłącznie online, więc Standardy mnie nie dotyczą.

Prawidłowe rozwiązanie: Formuła Twoich zajęć, podobnie jak liczba małoletnich, nie ma znaczenia. Ustawa wskazuje obowiązek udostępnienia dwóch wersji Standardów, zupełnej i skróconej, zarówno w lokalu, jak i na stronie internetowej. W serii mailowej podpowiadam, co należy zrobić, gdy działasz wyłącznie stacjonarnie albo online.

Błąd nr 4 – Nie mam lokalu. Działam wyłącznie online, więc Standardy mnie nie dotyczą.

Prawidłowe rozwiązanie: Formuła Twoich zajęć, podobnie jak liczba małoletnich, nie ma znaczenia. Ustawa wskazuje obowiązek udostępnienia dwóch wersji Standardów, zupełnej i skróconej, zarówno w lokalu, jak i na stronie internetowej. W serii mailowej podpowiadam, co należy zrobić, gdy działasz wyłącznie stacjonarnie albo online.

Błąd nr 5 – Nie mogę kontaktować się z małoletnimi poprzez mail, telefon lub media społecznościowe, bo zakazują tego Standardy.

Prawidłowe rozwiązanie: Oczywiście, możesz to robić, ale warto ustalić nieco inne zasady takiego kontaktu jeśli jesteś właścicielem, a inaczej uregulować ten aspekt w przypadku pracowników.

Błąd nr 6 – Należy odbierać oświadczenie od rodziców i uczniów o zapoznaniu się ze Standardami.

Prawidłowe rozwiązanie: Nie ma takiego wymogu, ale pamiętaj, że z uwagi na to, że Standardy powinny regulować m.in. zasady bezpiecznych relacji między małoletnimi a personelem, procedury interwencji oraz wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi, to bardzo dobra okazja, aby uregulować m.in. umowy z kursantem, w tym kwestie związane z RODO lub wizerunkiem.

Błąd nr 7 – Jestem właścicielem podmiotu edukacyjnego, więc podlegam weryfikacji tak jak pracownicy.

Prawidłowe rozwiązanie: Z przepisów nie wynika wprost obowiązek samodzielnego sprawdzenia i posiadania zaświadczenia o niekaralności przez właściciela podmiotu, natomiast wytyczne przekazane przez Ministerstwo wskazują, że jest to postępowanie zalecane, zwłaszcza jeśli właściciel jest również osobą mającą bezpośredni kontakt z małoletnimi (np. prowadząc zajęcia). Dlatego w naszym rozwiązaniu pokazujemy, jak zweryfikować się w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz jaką podstawę prawną należy wskazać podczas ubiegania się o zaświadczenie.

Błąd nr 8 – Pracownicy dostarczyli zaświadczenia z KRK z ubiegłego roku – przyjąłem je, bo nie ma okresu ważności takich zaświadczeń.

Prawidłowe rozwiązanie: To prawda, że akurat przepisy ustawy o ochronie małoletnich nie wskazują częstotliwości odbierania takich zaświadczeń, ale zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Sprawiedliwości, zaświadczenie o niekaralności powinno być jak najbardziej aktualne przed każdorazowym podpisaniem umowy, jeśli ma to miejsce po lutym 2024. Dlatego jeśli zaświadczenia są z ubiegłego roku albo mają datę wcześniejszą niż 15 lutego 2024 r.  należy zdecydowanie odebrać od pracowników nowe zaświadczenia. Podobnie, gdy np. po 15 lutego 2024 r. uzyskali je dla potrzeb podjęcia zatrudnienia w innym podmiocie – wtedy również odbierz nowe. Okres pomiędzy uzyskaniem zaświadczenia a rozpoczęciem działalności w danym podmiocie powinien być jak najkrótszy.

Pamiętaj, żeby akceptować tylko oryginał dokumentu (w przypadku pozyskania zaświadczenia drogą tradycyjną) albo plik (nie skan, wydruk – one nie mają charakteru dokumentu, gdy uzyskaliśmy zaświadczenie drogą online).

Błąd nr 9 – Mogę udostępnić rodzicom do wglądu wyniki weryfikacji swoich pracowników, aby mieli pewność, że są to osoby „bezpieczne”.

Prawidłowe rozwiązanie: Absolutnie nie możesz tego zrobić, przede wszystkim ze względu na ochronę ich danych osobowych. Zauważ, że pracownicy, udostępniają Ci szeroki zakres danych jedynie dla potrzeb procesu sprawdzenia, więc musisz dołożyć wszelkich starań, aby te wyniki nie były dostępne dla wszystkich osób nieuprawnionych, czyli np. innych pracowników czy rodziców lub samych małoletnich. Jeśli trafisz na rodzica, który będzie domagać się okazania np. zaświadczenia o niekaralności lektorki prowadzącej zajęcia z jego dzieckiem – możesz zaproponować, że złożysz pisemne oświadczenie o tym, że jest to osoba zweryfikowana zgodnie ze Standardami Ochrony Małoletnich. Nie publikuj ani nie udostępniaj w żadnej formie wyników weryfikacji.

Błąd nr 10 – Szkoły, w których prowadzę zajęcia nie mają prawa zweryfikować mnie w rejestrze lub domagać się zaświadczenia o niekaralności.

Prawidłowe rozwiązanie: Jeśli wynajmujesz lokal np. w szkole publicznej i masz w tym miejscu kontakt z małoletnimi, to jak najbardziej możesz podlegać weryfikacji wg takich samych zasad, jak pracownicy / współpracownicy. Chodzi o to, aby chronić małoletnich we wszystkich miejscach, do których uczęszczają.

Jak widzisz, wdrażanie Standardów obejmuje wiele aspektów. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszam Cię do obejrzenia 29 minutowego szkolenia o Standardach Ochrony Małoletnich. Dostęp do szkolenia ora serii maili jest bezpłatny 

BEZPŁATNE SZKOLENIE

29 minutowe szkolenie o Standardach Ochrony Małoletnich, z którego dowiesz więcej o tym, o co musisz zadbać i co wdrożyć w ramach Twojego obowiązku.

WZORY DOKUMENTÓW ZE SZKOLENIEM - STANDARDY OCHRONY DZIECI

Termin na wdrożenie Standardów już minął. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, skorzystaj z GOTOWYCH ROZWIĄZAŃ – wzorów dokumentów i szkolenia z certyfikatem. 

Z naszych wzorów skorzystało już ponad 800+ właścicieli szkół językowych, szkół tańca, pływania, korepetytorów i innych firm edukacyjnych.